Młodzi kierowcy chętnie korzystają z pomocy rodziców. Nie zawsze jest to pomoc finansowa. Nawet za zarobione osobiście pieniądze decydują się na współwłaścicielstwo samochodu z jednym z rodziców. Powodem są korzyści finansowe wynikające choćby z różnicy w ubezpieczeniu. Polisa OC dla osoby rozpoczynającej przygodę za kierownicą to koszt często kilka razy wyższy niż w przypadku doświadczonych uczestników dróg. Na czym polega współwłasność auta?

Współwłasność samochodu

Jest to stan, gdzie przedmiot należy do więcej niż jednej osoby. Proporcje własności są określone w umowie, dlatego nie jest to równoznaczne z 50% podziałem udziałów.  Dodatkowo przedmiot, np. samochód, może być własnością dowolnej ilości osób. Niezależnie od tego, czy wszyscy właściciele są kierowcami, każdy ma prawo zakupić auto na współwłasność. Przykładowo, samochód jest kupowany przez syna i ojca, który nie ma prawa jazdy. Ta sytuacja jest zgodna z prawem. Wystarczy podpisać umowę darowizny bądź kupna-sprzedaży ze współwłaścicielem, określając konkretną część jego udziałów w ruchomości. Wiąże się to z koniecznością zapłaty podatku w Urzędzie Skarbowym. Kolejną opłatę może stanowić dopisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela. Odbywa się to w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego. Tu należy okazać dokumenty, takie jak umowa kupna-sprzedaży, polisa OC, dowód osobisty każdego z właścicieli oraz dowód rejestracyjny z kartą pojazdu.

OC dla młodych współwłaścicieli samochodów

Ceny ubezpieczenia OC dla młodych kierowców są wysokie. Dzieje się tak z uwagi na duże ryzyko wypadków i kolizji na drogach z udziałem niedoświadczonych osób. Statystyki są nieubłagane i towarzystwa ubezpieczeniowe nie mogą pozwolić sobie na straty. Każda grupa wiekowa, w zależności również od innych czynników, charakteryzuje się zróżnicowaną wysokością składek ubezpieczeniowych OC. Sposobem na zmniejszenie składki na ubezpieczenie OC jest współwłaściciel samochodu, ponieważ wraz z doświadczeniem kierowcy wzrasta ilość zniżek na OC. Wpływa na to staż w płaceniu składek przez starszego współwłaściciela. Na stronie internetowej ctu.pl można znaleźć ofertę ubezpieczenia w przystępnej cenie. Warto wspomnieć, że nie każdy decyduje się na wspólne ubezpieczenie i współwłasność samochodu, ponieważ w przypadku kolizji, stłuczki traci się zniżki „wypracowane” przez lata. Towarzystwa Ubezpieczeniowe przygotowują jednak rozszerzenia dla osób, które boją się o swoje zniżki, oferując ochronę przed ich utratą.